Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  2023 İOKBS Bursluluk Sınavı bilgileri açıklandı: İşte detaylar!

  Eğitim dünyasının en önemli gündem maddelerinden biri olan Bursluluk Sınavı (İOKBS), 3 Eylül 2023 Pazar günü gerçekleşecek. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı, öğrencilere eğitimlerine destek olma fırsatı sunarken, bu yılki sınavla ilgili önemli bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.

  Eğitim dünyasının en önemli


  Geçtiğimiz günlerde giriş belgeleri erişime açılan sınav, 100 sorudan oluşacak ve öğrencilere toplamda 120 dakika süre tanıyacak. Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre, sınav sonuçları 22 Eylül 2023 Cuma günü açıklanacak.

  Bursluluk sınavına, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim alan 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri katılabilecek. Öğrenciler, giriş belgelerine “www.meb.gov.tr” adresinden TC kimlik numaralarını ve doğum tarihlerini girerek sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerine ulaşabilecekler.

  Sınav Bilgileri kısaca özetlendi:

  • Tarih: 3 Eylül 2023, Pazar
  • Saat: Sınav başlangıcı açıklanmadı ancak süre 100 dakika olacak.
  • Giriş Belgeleri: 28 Ağustos 2023 Pazartesi günü meb.gov.tr sayfasında erişime açıldı.

  BURSLULUK SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYIN

  Bu yılki sınavın dikkat çeken bir diğer özelliği ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen kontenjanın 100 bin öğrenciye çıkarılması. Geriye kalan 30 bin kontenjan ise sadece deprem bölgesindeki öğrenciler için ayrılacak. Böylece, deprem bölgesindeki öğrencilere ilave 30 bin burs imkanı sunulmuş olacak.

  Bursluluk Sınavı nedir?

  Bursluluk Sınavı, Türkiye’de her yıl düzenlenen ve başarılı öğrencilere burs veya yatılı eğitim imkanı sağlayan önemli bir sınavdır. Bursu kazanabilmenin temel şartı, kişi başına düşen yıllık gelirin belirli bir sınırın altında olmasıdır. Bu sınavı kazanan öğrenciler, şartları uygunsa burs veya yatılı eğitim hakkı elde ederler. Sınav, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine açık olup, bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sunulması planlanmaktadır. Başvuru yapacak öğrencilere başarılar dileriz.