Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  81 ile yazı gönderildi: Milli Eğitim Bakanlığı’ndan flaş ‘okul kıyafeti’ kararı

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılına ilişkin tedbirleri belirledi. Yayımlanan genelgeye göre, okul kıyafetlerinde, okul aile birlikleri kararıyla daha önceden belirlenen kıyafetler tercih edilecek ve velilere maddi külfet oluşturmamak için zaruret hali dışında değişikliğe gidilmeyecek. Öğrencilerin okulda dersleri aksatacak şekilde cep telefonu kullanmamaları için önlemler alınacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),


  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılına yönelik alınacak tedbirleri belirleyen bir genelge yayımladı. Bakanlık, yeni eğitim döneminin 11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacağını duyururken, öğrencilerin daha verimli bir eğitim dönemi geçirmesi ve ailelerin maddi külfet altına girmemesi için çeşitli önlemler aldı.

  Okul Kıyafetleri Konusunda Değişiklik Yapılmayacak

  MEB, okul kıyafetleri konusunda okul aile birliklerinin kararına öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, daha önce belirlenen kıyafetlerin tercih edilmesini ve velilerin maddi açıdan zorlanmaması adına değişiklik yapılmamasını önerdi. Ancak zaruret hali olmadıkça kıyafetlerde değişikliğe gidilmeyeceği vurgulandı.

  Cep Telefonu Kullanımına Sınırlama Getirilecek

  Öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatmamaları adına cep telefonu kullanımının kısıtlanacağı açıklandı. Cep telefonlarının derslerde ve sınıflarda kullanımının engelleneceği ve öğrencilerin okul dışında da dijital ortamlarda aşırı zaman harcamalarının önüne geçileceği ifade edildi.

  Kültürfizik Hareketleri Öğrencilere Uygulanacak

  Sınıflara geçilmeden önce öğrencilere kültürfizik hareketleri yaptırılacağı belirtildi. Bu uygulama ile öğrencilerin güne daha dinç ve enerjik başlamaları hedeflenirken, fiziksel aktivitelerin sağlıklı yaşam alışkanlıklarının oluşmasına katkı sağlayacağı ifade edildi.

  Deprem Bölgelerinde Tedbirler Alınacak

  Özellikle deprem bölgelerinde görev yapan öğretmenlerin konaklamalarına yönelik valiliklerce alınan tedbirlerin eğitim öğretim yılı öncesinde tamamlanacağı belirtildi. Deprem riski taşıyan illerdeki eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması adına çeşitli önlemler alınacak.

  Eğitime Erişimde Üst Seviyede Önlem

  Afet bölgesindeki illerde ortaöğretim düzeyinde eğitim gören öğrencilerin eğitime erişimlerinin üst seviyede sağlanması amacıyla ülke genelindeki okullara yerleştirilmelerine devam edileceği açıklandı. Öğrencilerin eğitime erişimde yaşadıkları zorlukların çözümü için gereken tüm tedbirlerin hızla alınacağı belirtildi.

  Rehberlik ve Uyum Çalışmaları Yürütülecek

  Eğitimde fırsat eşitliği ilkesine zarar veren uygulamalardan kaçınılacağı belirtilirken, öğrencilere uyum eğitimleri ve rehberlik çalışmaları düzenleneceği duyuruldu. Özellikle okul öncesi ve yeni başlayan öğrencilere yönelik uyum eğitimleri ile öğrencilerin eğitim hayatına sağlam adımlarla başlaması hedefleniyor.

  Sağlıklı Beslenme ve Kültürel Etkinlikler Teşvik Edilecek

  Öğrencilerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları ve kültürel farkındalıklarını artırmaları amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleneceği belirtildi. Okullarda sağlıklı beslenmeyi teşvik eden programların yürütüleceği ve öğrencilere şehirlerinin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtacak etkinliklerin planlandığı ifade edildi.

  Bu kapsamlı tedbirler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenci ve velilerin daha verimli ve sağlıklı bir eğitim dönemi geçirmelerini sağlamak adına attığı adımları yansıtıyor.