Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Akaryakıt fiyatı 50 lirayı geçebilir! Flaş iddia

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın son zamanlarda art arda akaryakıta gelen zamlarla ilişkin açıklamada bulundu.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı


  CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, akaryakıt fiyatlarının sonbaharla birlikte 50 lirayı bulabileceği uyarısında bulundu. Ahmet Akın, uluslararası piyasaların akaryakıt fiyatlarındaki artışın ana nedeni Türk lirasındaki değer kaybının, artışın temel nedeni olduğunu vurguladı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yapacağı akaryakıt zamlarının özellikle ulaşım ve nakliye gibi uzun vadeli üretim zirvelerini artırdığını ve bunun sonucunda enflasyonun yükselmesine yol açtığını belirten Akın açıklamasında şunları söyledi

  “SEÇİMDEN BU YANA DURMADAN ARTIYOR”

  “Seçimin yapıldığı 14 Mayıs’ta benzinin litre fiyatı 19 lira 81 kuruş; motorinin litre fiyatı ise 18 lira 58 kuruş olarak pompaya yansıyordu. AK Parti iktidarı seçim öncesi Gabar’da bulunan petrol ile akaryakıt ürünlerinde yerli üretimin artacağı ve fiyatların ucuzlayacağı yönünde algı da yarattı. Ancak bugün gelinen noktada bütün sektörlerde temel bir girdi olan akaryakıt fiyatları seçimden bu yana üç ayda durmadan artıyor.

  Benzin ve motorinin fiyatları üç ayda ikiye katlandığını söyleyen Akın, mevcut ekonomi verilerinin bu artışın daha da süreceğini gösterdiğini ifade ederek “Türk lirasında değer kaybı sürdükçe akaryakıt fiyatları daha da zamlanacak. Özellikle önümüzdeki sonbahar döneminde akaryakıt fiyatlarının 50 lirayı bile geçebileceği belirtiliyor” değerlendirrmesinde bulundu.

  “ARTIŞIN EN BÜYÜK NEDENİ TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBI”

  “Akaryakıt fiyatlarındaki artışın nedeninin uluslararası piyasaların etkisi olduğu” görüşünün gerçeği yansıtmadığını belirten Akın, “Türkiye’de akaryakıt fiyatlarında belirleyici olan brent petrolün fiyatı 14 Mayıs’ta 78 dolar düzeyindeyken, bugün 84 dolara işlem görüyor. Başka bir deyişle brent petrol fiyatındaki artış yüzde 7,6 oranıyla sınırlıyken, Türkiye’deki akaryakıt fiyatı neredeyse yüzde 100 oranında arttı. Bu veriler dikkate alındığında akaryakıt fiyatlarındaki artışın en büyük nedeninin Türk lirasındaki değer kaybı olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

  “ENFLASYONDA DOMİNO ETKİSİ YARATACAK”

  Akaryakıt zamlarının başta ulaşım ve nakliye olmak üzere bütün sektörlerde temel bir girdi olduğu için üretim maliyetlerinin artmasına neden olduğuna dikkat çeken Akın, sözlerini “Üretim maliyetlerinin artması çarşı, pazar ve raf fiyatlarına da zam olarak yansıyor. Başka bir deyişle akaryakıt zamları enflasyonda domino etkisi yaratacak. Litrede yaklaşık 6 liralık artış Temmuz 2023’te tarihi bir enflasyona neden olmuştu. Şimdi ağustos ayında da yapılan akaryakıt zamları enflasyonu daha da yükseltecek” diyerek bitirdi.