Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Bu pazar seçim olsa ne olur? İşte Şanlıurfa dahil 26 ilde dikkat çeken sonuçlar

  ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 14-25 Temmuz 2023 tarihleri arasında Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 26 ilde gerçekleştirdiği anket çalışması sonuçlarını açıkladı.

  ASAL Araştırma ve Danışmanlık


  ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, 14-25 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak illerini kapsayan 18 yaş ve üzeri 2 bin 520 kişiyle gerçekleştirildi.

  Ankette katılımcılara, “Bu pazar milletvekili genel seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra elde edilen sonuçlara göre, AK Parti’nin oy oranı yüzde 33.5 olarak belirlendi. Bu sonuçla AK Parti en yüksek oy oranına sahip parti olarak öne çıktı.

  CHP ise yüzde 23.7 oy oranıyla ikinci sırada yer aldı. MHP ise yüzde 10.2 oy oranıyla üçüncü sırayı elde etti. Ankete katılanların yüzde 9.1’i ise tercihini İYİ Parti’den yana kullandı.

  Diğer partilerin oy oranları ise şu şekilde sıralandı:

  HDP/Yeşil Sol Parti: yüzde 8.4

  Yeniden Refah Partisi: yüzde 3.5

  TİP ( Türkiye İşçi Partisi): yüzde 2.2

  Zafer Partisi: yüzde 2.0

  Memleket Partisi: yüzde 1.5

  BBP (Büyük Birlik Partisi): yüzde 1.1

  Diğer Partiler: yüzde 4.8

  Anket sonuçlarına göre, AK Parti’nin oy oranında düşüş olduğu, CHP’nin ikinci sırada yer aldığı ve MHP’nin üçüncü sırayı koruduğu görülmektedir. Ayrıca, İYİ Parti’nin ve diğer bazı küçük partilerin de oy oranlarının dikkate değer olduğu belirtilmektedir.