Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Emekli aylığı, hayat şartlarını karşılayamıyor

  Geçtiğimiz günlerde yapılan yüzde 25’lik zam oranını yetersiz bulan emekli vatandaşlar yeni yapılacak olan zam kararını heyecanla bekliyorlar.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Temmuz ayında emeklilere yönelik yapılan ek iyileştirmeyle yüzde 25’lik zam oranı yapıldı. Fakat yapılan bu zam oranı aylık geliri 7 bin 500 TL’nin altında maaş alan vatandaşlarda artış sağlanmadı ve bazı emeklilerin maaşlarında herhangi bir değişiklik olmadı.

  Ardı arkası kesilmeyen zamlar vatandaşların hayatını birçok yönden olumsuz etkilerken en çok da dar gelirli olan aileler geçimini sağlamada zorluk çekiyor.

  Emekliye yapılan zam oranını yetersiz bulan Mehmet Çekik; “Şu an 7 bin 500 lira emekli aylığı alıyorum bu bize yetmiyor resmen sürünüyoruz bir çarşıya geliyoruz cebimizdeki olan para da bitiyor diğer ayı zar zor geçinebiliyoruz bu durum nereye kadar böyle devam edecek bir tarafımız doyur bir tarafımız doymuyor” dedi.

  “BU DURUM NEREYE KADAR BÖYLE DEVAM EDECEK”

  Emeklerinin aldığı zaman oranı yüzde 25 olduğunu ifade eden Mehmet Çekik; “ Şu an 7500 lira emekli aylığı alıyorum bu bize yetmiyor resmen sürünüyoruz bir çarşıya geliyoruz cebimizdeki olan para da bitiyor diğer ayı zar zor geçinebiliyoruz bu durum nereye kadar böyle devam edecek bir tarafımız doyur bir tarafımız doymuyor çocuğuma yarım döner aldım bunu lüks bir lokantada’ da  de yiyebilirdim ama ne yazık ki para yetmiyor alt tabaka her daim ezilmeye mahkum en az emekli aylığı 15.000 lira olması lazım buradan yetkililere sesleniyorum emekli memurlara  yapılan seyyanen zammı  zaman alt tabakadaki emeklilere de yapsınlar ”dedi.

  “BU PAHALILIK BİZİ MAHVETTİ”

   Emekliye yapılan zam oranı hiçbir şey yetmediğinin kanaatinde olan Ahmet Çiftçi; “5 kilo şeker 750 lira ,1 teneke yağ 700 lira mazotun litresi 40 lira neye yetecek biz 9 kişilik bir aileyiz bir kilo şeker, bir  teneke yağ bize 10 gün yetmiyor işte yok bu devirde torpil ‘in olmadı mı hiçbir işe giremiyorsun benim oğlum burada iş bulamadı diye bodruma  gitmek zorunda kaldı neden torpilimiz olmadığı için, çocuklarımıza artık elbise bile alamıyoruz bu pahalılık bizi mahvetti resmen kriz bana göre en az emekli aylığı 15.000 liranın üzeri olması lazım ki ancak geçinebilirim” sözlerini sarf etti.

  “7500 LİRA İLE GEÇİNEMİYORUM”

  Adıyaman’da geliyorum aldım emekli aylığı bana yetmediğini dile getiren Kazım Kaya; “Depremde 25 kişiyi kaybettim şimdi yine 7500 lira ile geçinemiyorum nereye gideceğimi artık bilmiyorum sesimi cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyorum ama yapamıyorum bana göre en az emekli aylığı 15.000 lira olması lazım emekli zaten bitmiş durumda bir ekmek budur 6 lira olmuş” ifadelerinde bulundu.