Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Emekliler zam için umudunu koruyor

  Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen yüzde 25’lik emekli maaşı artışı, birçok emekli vatandaşlar tarafından yetersiz bulunmuştu. Düşük emekli maaşı alanlar için yeni bir seyyanen zam gündemde.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Temmuz ayında gerçekleştirilen ek iyileştirme çalışmaları sonucunda yüzde 25 zam oranının uygulandığı duyuruldu. Ancak, bu zam oranının özellikle aylık geliri 7.500 TL’nin altında olan kök maaşlarda beklenen artışı sağlayamadığı ve bazı emeklilerin maaşlarında herhangi bir değişiklik olmadığı gözlemlendi.

  Emekli maaşlarına gelecek zam konusunda 3 farklı formül masada bulunuyor. İlk önerilen formül, aylık 7.500 TL’nin altında maaş alan emeklileri öncelikli olarak hedef alıyor. Bu gruptaki emeklilerin maaşlarına, belirlenecek bir miktarla seyyanen artış yapılması düşünülüyor. Bu sayede, düşük maaş alan emeklilerin gelir düzeylerinde daha farklı bir iyileşme sağlanması hedefleniyor. İkinci bir seçenek olarak ise refah payı yani enflasyon oranının üzerinde bir artış Söz konusu düzenleme hayata geçerse Ocak ayının beklenmesi de gerekmeyecek. Belirlenen tarihte belirlenen yüzdelik oranda artış yapıla bilinecek.

  Geçtiğimiz zam oranının emekliler tarafından yetersiz bulunmasının ardından, milyonlarca emekli yeni zam kararını heyecanla bekliyor. Konuyla ilgili olarak emekliler arasında merak ve beklenti oldukça yüksek.

  “EMEKLİ MAAŞI 15 BİN TL OLMALI “

  Aldığım emekli aylığı bana yetmediğini ifade eden Ahmet Karataş;”  32 yıldır görev yaptım şu an ki aldığım emekli maaşı 11.400 asgari ücret biz memura emeklisiyiz şuan da memurlar la bizim aramızdaki uçurum farkı var daha önce bizim memur emeklileri de memur arasında 15 bin TL oyna arada şu an 13 bin TL bir fark var hükümetimiz bunu biliyor ve görüyor bunun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz çünkü alım gücümüz çok düştü biz Şanlıurfa’da yaşadığımız ve buradaki diğer illere göre en ucuz bir şehir sebze  yönünden ve diğer şeylerde ama şu anda alım gücümüz çok düştüğü için her yerde gidip alışveriş yaptığımız yerlerde sıkıntı çekiyoruz onun için sesimizi hükümete duyurmak istiyoruz bir an önce bizim sıkıntılarımızın gidermesini istiyoruz çünkü biz devletimizi hükümetimize güveniyoruz şu anda en düşük emekli aylığı benim şahsi görüşüm 15 bin ‘den aşağı olmaması lazım ”dedi.

  “AYDAN AYA BORÇLU GİRİYORUM”

  Her şey çok pahalı günden güne zam geldiğini dile getiren Abdulkadir şeveker;” Aldığım emekli maaşı bana yetmiyor emekli aylığım yetmiyor bana göre emekli maaşı en az 10 olması lazım biz iki kişiyiz aldım emekli maaşı bize yetmiyor aydan aya borçlu giriyorum yetkililer ellerinden geleni yapsınlar kimseye bunu yap bunu yapma hakkımız yok ama gerekeni yapılmasını istiyorum biraz da emelleri düşünsünler” ifadelerini kullandı.

  “ALDIĞIM EMEKLİ MAAŞI BANA YETMİYOR”

  Şuan aldığım emekli aylığı bana zor yettiğinin kanaatinde olan Abdurrahman kol;” Şuan ki şartlar biraz kendimizi sıkıyoruz emekli aylığına zam istiyorum şuan ki şartlara göre en azından %25 artması lazım emekli maaşımıza %25 zam yapsa iyi olur şuan da ne yapalım işte bu hayat şartları gün geçtikçe artıyor daima zam geliyor bu da memurların beli