Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Emekliye 5 Bin TL’lik ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ müjdesi

  Yeni dönemde emeklilere yönelik zam beklentileri konuşulurken, sürpriz bir gelişme gündeme geldi. Emeklilere, bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL’lik ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ ödenebileceği konuşuluyor. İşte, son dakika emekli maaşı zammı haberi…

  Yeni dönemde emeklilere yönelik


  Emekliler, maaşlarına yapılacak ek zam için 2023 Ekim ayını sabırsızlıkla beklerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e talimat verdi.

  Yurt haberlerine göre, daha önce dile getirilen ‘en düşük emekli maaşı 10 bin TL olacak’ iddialarına ek olarak, bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL’lik ‘ Cumhuriyet İkramiyesi’ de gündemde.

  ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM KESİNLEŞTİ

  2023 Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 seyyanen zam yapıldı, ancak bu oran yetersiz bulundu. Hükümet, bu konuda yeniden çalışmalara başlayarak Orta Vadeli Program ile bir yol haritası çizdi. Artık enflasyonun altında bir maaş artışı kesinlikle yapılmayacak. Böylece SGK ve BAĞ-KUR kapsamındaki emeklileri de aynı zamdan faydalanmış olacak.

  “SADECE İKRAMİYE YETERLİ DEĞİL”

  SGK Uzmanı Özgür Erdursun, 2023 Ekim ayında yapılacak iyileştirme konusunda görüşlerini paylaştı. Erdursun sadece 5 bin TL ikramiye vermenin yeterli olmayacağını belirtirken yılın ikinci yarısında yüzde 51’lik bir farkın verilmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

  GELECEK İKİ AYLIK ENFLASYON NE OLACAK?

  SGK ve BAĞ-KUR emekli maaşları, enflasyon rakamlarından büyük ölçüde etkilenmektedir. 2023 Temmuz ayı içerisinde yüzde 9,49 olarak açıklanan enflasyon oranı sonrası, 2023 Ağustos ayı içerisinde yüzde 7,08 tahmin edilmektedir. Tahminler doğru çıkarsa, iki aylık toplam enflasyon yüzde 17,24 olacak.

  SEYYANEN ZAMDA 10 PUANLIK ARTIŞ

  Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58 olarak açıklarken 2023 Temmuz-Aralık döneminde ise enflasyonun yüzde 32 olacağı tahmin edildi.

  Bu senaryoya göre, SGK ve BAĞ-KUR emeklilerine 2024 Ocak ayında 10 puanlık seyyanen zam yapılması da öngörüler içerisinde yer alıyor.