Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Evlenecek gençlere kötü haber!

  Şanlıurfa’da son aylarda artan enflasyon ve Altın ve dolar fiyatların yükselişi bu sene en çok düğün yapacak çiftleri etkiledi. Dövizdeki artış zücaciye eşya fiyatlarına yansıdı.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Son bir yıldır yüksek kur ve enflasyon evlenecekleri de vurdu. Çeyizden düğün mekânına kadar tüm evlilik maliyeti son bir yılda yüzde 100-150 aralığında arttı.

  Şanlıurfa’da da dünya evine girmek isteyen çiftleri yüksek harcama bekliyor. Ham madde fiyatlarındaki artışların sürmesi ve üretici enflasyonunun üç haneli rakamlara ulaşması, ürünlerin fiyatlarında ciddi zamlara neden oldu.

  Mobilya, gelinlik, kuyumcu, beyaz eşya, züccaciye derken evliliğin maliyeti uçtu gitti. Haşimiye bölgesinde zücaciye ve çeyiz satışı yapan esnaf Hacı Çoban, artan fiyatlardan dolayı vatandaşların eskisi gibi alışveriş yapmadıklarını ifade etti.

  “FİYATLARDAN DOLAYI İŞ YAPAMIYORUZ”

  Fiyatların bayağı yüksek olduğunu ifade eden Esnaf Hacı Çoban; “Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir fiyatlar yüksek olduğu için satış yapamıyoruz. Sabahları dükkânları geç açıyoruz normalde dükkânları sabah saat 8’de açmamız gerekiyorken 9.00 9.30 gibi açıyoruz bunun en büyük nedeni ise işsizlik” dedi.

  “BİR ÇEYİZ MALİYETİ 10 BİN LİRAYKEN 60 BİN LİRAYA YÜKSELDİ”

  Bir çeyizin maliyetinin 10 bin liradan 60 bin liraya yükseldiğini belirten Esnaf Çoban; “ Daha önce bir çeyiz maliyeti 10 bin lirayken şimdi ise 60 bin lira vatandaş mecburen almak zorunda kendi bütçesine göre alıyorlar almadan da olmuyor. Satışlarımız daha çok kent genelinde oluyor kırsal kesimlerde daha az rağbet görülüyor” ifadelerini kullandı.

  “SATTIĞIMIZ ÜRÜNÜN YERİNİ DOLDURAMIYORUZ”

  Sattıkları ürünün yerini dolduramadıklarını söyleyen Hacı Çoban; “Önceden sattım malı 50 lira satarken şimdi ise 450 liraya satıyorum sattığını söyleyen Hacı Çoban; “Bir çeyiz maliyeti 13.000 lira iken şimdi 60.000 bin lira.  Bir de fiyatlar günlük değişiyor aldığımız ürünü bir daha yerini dolduramıyoruz elimizdeki sattığımız ürünleri yerini doldurmak istediğimizde ürünler ürünlerin fiyatları 2 katına çıkıyor” diye konuştu.