Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  İlkokullarda sınavlar kaldırıldı mı? MEB’den önemli açıklama

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim-öğretim dönemine yönelik önemli bir karar aldı ve Resmi Gazete’de yayımladı. İşte bu karara göre ilkokullarda sınav sistemine önemli değişiklikler getirildi. Ayrıca, ortaokul ve liselerde de “ortak sınav” uygulaması başlatılacak. İşte detaylar…

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),


  İLKOKULLARDA SINAV DÖNEMİ DEĞİŞİYOR

  MEB tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ile ilkokullarda sınav sistemine yönelik önemli bir değişiklik yapıldı. Artık okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda böylece öğrencilerin akademik ve ayrıca sosyal gelişimleri de sürekli takip edilecek.

  YAZILI SINAV KALDIRILDI

  Bu değişiklikle ilkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulaması sona erdirilecek. Öğrencilerin gelişim düzeyleri öğretmen rehberliğinde bireysel ve grupla yapılan etkinliklere katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve görevleri yerine getirme amaçlı ölçme araçları ile takip edilecek.

  Sınav haftasında okullarda dersler işlenmeye devam edecek. Her dersten her dönem iki sınav yapılacak. Eğer, haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde il sınıf/alan zümrelerince karar alınırsa üçüncü sınav yapılabilecek. Her sınav sonrasında öğrencilerin eksikliklerini tespit etmek için sınav analizleri yapılacak.

  ORTAOKULLAR VE LİSELERDE ORTAK SINAV UYGULAMASI BAŞLIYOR

  Öte yandan, MEB ayrıca ortaokul ve liseler için de önemli bir uygulamaya geçiyor. Bu uygulama, “ortak sınav” olarak adlandırılıyor. Ortak sınavlar, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek ve değerlendirmek amacıyla yapılacak.

  Sınavların ne zaman yapılacağı öğretim yılı başında ilan edilecek. Öğrenciler, ortak sınavlarla akademik performanslarını gösterebilecekler.

  Bu değişikliklerle birlikte, ilkokullarda sınav sistemi yeniden şekillendirilirken ortaokul ve liselerde ortak sınavlarla öğrencilerin performanslarının değerlendirilmesine yönelik bir adım atılmış olacak.