Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Kiracılar ile ev sahipleri için yeni dönem başlıyor!

  Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan uyuşmazlıklarda arabulucu dönemi yarın 1 Eylül itibariyle başlıyor.

  Kiracılar ile ev sahipleri

  Türkiye’de milyonlarca vatandaşı ilgilendiren uygulama yarın itibariyle başlıyor. Son dönemde yüksek enflasyon nedeniyle artan ev kiraları, kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getiriyor. 1 Eylül 2023 tarihi itibariyle resmen başlayacak olan arabuluculuk kiracı ile ev sahipleri arasında yaşanan uyuşmazlıklara bakacak. 1 Eylül ve sonrası açılacak olan tüm davalarda arabulucu zorunlu olacak. Başvurular adliyeye veya yetkili sulh hukuk mahkemelerine yapılacak. Uzlaşma sağlanamaması durumunda dava açılsa bile 5 yılı aşmayan sözleşmeler kapsamında üst sınır yüzde 25’i geçmeyecek.

  ARABULUCULUK HİZMETİ İÇİN ÜCRET ÖDENECEK Mİ?

  Dava açılması durumunda arabulucuya gitmeyen taraf, haklı veya haksız olmasına bakılmadan arabulucu ücreti ve yargılama giderinin tamamını ödemek zorunda olacak. Kira uyuşmazlıklarının 3 hafta içinde çözüme kavuşturulması planlanıyor. Arabuluculuk görüşmelerinde 2 saate kadar olan sürede herhangi bir ücret alınmayacak. Ancak görüşmeler belirlenen bu süreden uzun olursa Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen tarifeye göre taraflardan eşit oranda ücret alınacak.

  Anlaşma sağlanamaması durumunda arabuluculuk hizmetinde tutulan tutanaklar mahkemeye sunulacak. Mahkemeler bu tutanakları göz önünde bulundurarak davayı devam ettirecek.

  Urfa Pusula