Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  KYK başvuruları ne zaman başlıyor? KYK yurt başvuruları nasıl yapılır?

  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2023-YKS) sonuçlarına göre adayların tercihleri doğrultusunda, 2023-YKS kapsamındaki yükseköğretim programları için merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. Üniversite eğitimini ailelerinden uzakta almayı planlayan gençler, şu anda KYK yurt başvuruları ve aynı zamanda burs/kredi başvurularına odaklanmış durumda. İşte, 2023 KYK burs/kredi ve yurt başvuru takvimiyle ilgili en güncel bilgiler…

  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın


  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS) yerleştirme süreci artık sona erdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2023 YKS yerleştirme sonuçlarının resmi olarak ilan edildiğini duyurdu.

  Bu yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından, öğrencilerin üniversite yaşamlarına başlamadan önceki diğer adımı olan yurt başvuruları ön plana çıkmaya başladı. Üniversiteye kabul edilen öğrenciler, konaklama ihtiyaçlarını karşılamak için Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ( KYK) yurt başvuru süreci hakkında bilgi almak istiyorlar. Bu arada, maddi destek sağlamak amacıyla KYK burs ve kredi başvuruları da gündemdeki yerini aldı.

  Peki, 2023 yılında KYK yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Burs başvuruları için önümüzde hangi tarihler bulunuyor? KYK yurt başvuruları nasıl yapılır?

  GENÇLİK VE SPOR BAKANI’NDAN KYK İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

  Türkiye’nin Gençlik ve Spor Bakanı olan Osman Aşkın Bak, Twitter platformu üzerinden 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının duyurusunu yaparak, “Sevgili gençler, YKS 2023 yerleştirme sonuçlarınızı tebrik ederim. Ülkemizin dört bir yanındaki Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait yurtlarımız, gençlik merkezlerimiz, genç ofislerimiz ve spor tesislerimizle her zaman sizinleyiz” şeklinde bir mesaj iletti.

  2023 KYK YURT BAŞVURU TARİHİ NEDİR?

  2022-2023 eğitim dönemi için KYK yurt başvuruları 24 Ağustos 2022 tarihinde başlamıştı.

  Bu yılki başvuruların da ilk yerleştirme işleminin sonuçlarının açıklanmasının ardından yine Ağustos ayının son haftasında başlayabileceği öngörülmektedir. Bu süreçte elde edilen bilgiler geldikçe, konuyla ilgili gelişmeler haberimizde yer alacaktır.

  KYK BURS/KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

  Milyonlarca öğrencinin büyük bir merakla beklediği kredi ve burs başvuruları, geçtiğimiz eğitim döneminde 15-17 Kasım 2022 tarihleri arasında alınmıştı.

  Bu yılki başvuruların da ÖSYM tarafından gerçekleştirilen yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından yine Kasım ayı içerisinde yapılması beklenmektedir.

  Bu bağlamda, Gençlik ve Spor Bakanlığı veya KYK tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, gelişmeleri haberimizde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

  2023 KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  KYK yurt ve burs başvuruları belirtilen takvime uygun olarak, e-Devlet sistemi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak gerçekleştirilir. Ara sınıf öğrencileri de başvuru yapma hakkına sahiptir. Burs ve kredi başvuruları, aynı başvuru sayfası üzerinden internet aracılığıyla yapılabilmektedir.