Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Oto gaza zam geliyor

  Dur durak bilmeyen akaryakıt fiyatlarına zam gelmeye devam ediyor. Bu gece yarısından itibaren oto gazın fiyatı 1 lira 31 kuruş artacak.

  Dur durak bilmeyen akaryakıt


  Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve petrol fiyatlarındaki sürekli değişimler, akaryakıt fiyatlarını sürekli etkileyerek yükselişe   neden oluyor, bu gece yarısından itibaren oto gaz fiyatlarında 1 lira 31 kuruşluk bir zamanla oto gazın litresi 17 lirayı aşacak.

  OTO GAZIN FİYATI KAÇ LİRA OLACAK?

  Zammın ardından oto gazın litresi İstanbul’da (Avrupa) 17 lira 69 kuruşa, Ankara’da 17 lira 60 kuruşa, İzmir’de ise 17 lira 31 kuruşa çıkacak.

  SEÇİM SONRASI FİYAT 2 KATINA ÇIKTI

  Akaryakıt fiyatlarına son dönemde üst üste zamlar geldi. 14 Mayıs seçimleri öncesi LPG’nin fiyatı 10 lira seviyelerindeydi. 3.5 aylık süreçte oto gazın fiyatı yaklaşık 2 kat arttı.

  AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

  Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.