Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Şanlıurfa’da çiftçi zararda! HÜDA PAR’dan çağrı

  HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, devlet tarafından bu yıl belirlenen mısır fiyatından dolayı mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorunlarını gündeme getirerek hükümete çağrıda bulundu.

  HÜDA PAR Şanlıurfa İl


  HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, her hafta Cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa’da bir sorunu gündeme getirerek çözüm önerilerini paylaşıyor. Bu hafta, özellikle bu yıl belirlenen mısır fiyatından dolayı mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorunlarını gündeme taşıdı ve hükümete çağrıda bulundu.

  Emin Özaslan, bu sene belirlenen mısır fiyatının çiftçiler üzerindeki olumsuz etkilerini görmek amacıyla tarlada bulunan çiftçileri ziyaret etti. Ziyarette açıklamada bulunan Başkan Özaslan; “HÜDA PAR olarak bu hafta hükümet tarafından belirlenen mısır fiyatından dolayı mağduriyet yaşayan çiftçi kardeşlerimizin sorunlarını gündeme taşıyacağız ve hükümete bir çağrıda bulunacağız” şeklinde konuştu.

  “MISIRIN GEÇEN YIL İLE BU YILKİ FİYATI AYNI”

  Mağdur olan çiftçilerden birisi “Çiftçiyiz, mısır ekiyoruz. Gübre 3 katına çıktı, mazot 4 katına çıktı, kiralar da öyle…    Mısırın geçen yıl ile bu yılki fiyatı aynıdır” dedi.

  Mağdur olan çiftçilerden bir diğeri “Gece-gündüz tarladayız. Mısırın kilosuna devlet 6 TL koymuş. Ama fabrikacılar nem, şu-bu diyerek, bunu 3,5 – 4 TL’ye getirecekler. Mazotudur, gübresidir, ilacıdır… Bunları sayarsak bize ne kalıyor” dedi.

  “ÇİFTÇİLER TRAKTÖR VE KAMYONLARINI SATMAK ZORUNDA KALDI”

  Mağdur olan bir başka çiftçi “Biçerciye, gübreciye ve ilaççıya bu masraflarını karşılayamadığından dolayı bazı çiftçilerimiz traktör ve kamyonlarını satmak zorunda kaldılar” dedi.

  “MEVSİMLİK TARIM İŞÇİSİ OLARAK GİDECEĞİZ”

  Mağdur olan bir başka çiftçi ise “Mısırı görüyorsunuz. Bu hale getirene kadar ne çileler çektik. Bize verdiğiniz fiyat 6 TL. Mazot şu an 40 TL’ye dayandı. Hadi bu işin içinden çık. Böyle giderse çoluğumuzu çocuğumuzu alıp başka illere mevsimlik tarım işçisi olarak gideceğiz” diyerek, ne zahmetler ile çiftçilik yaptıklarını ve buna rağmen yaşadıkları mağduriyetleri dile getirdi.

  “ÇİFTÇİLER YALNIZ BIRAKILIYOR”

  Özaslan “Gördüğünüz gibi bütün zor şartlara rağmen çiftçi gece-gündüz çalışıyor, üretim yapıyor. Türkiye’deki tarımsal üretimin bel kemiği olan çiftçiler. Ama bugün çiftçi yalnız kalmış” dedi.

  “EN KOLAY GÖZDEN ÇIKARILAN KESİM ÇİFTÇİLERDİR”

  Özaslan “Hükümet, çiftçiyi yalnız bırakıyor. Tarım Bakanlığı çiftçiyi unutmuş. Ne yazık ki bu ülkede en kolay gözden çıkarılan kesim maalesef çiftçiler oluyor. Tüm girdi maliyetleri en az iki katına çıkmasına rağmen çiftçi yine de üretim yapıyor. Kâr etmeyi bir kenara bırakalım, çiftçi bu sene zarar ediyor. Geçen yıl 5,7 TL fiyat verdiniz. Bu sene %5 artış yapmışsınız. Geçen yıldan bu güne kadar hangi girdi maliyetinin fiyatı %5 artmış?” dedi.

  “ÇİFTÇİ ÜRETİM YAPIYOR”

  Özaslan “Çiftçi bu ülke Ukrayna’ya, Rusya’ya mahkûm olmasın diye üretim yapıyor. Çiftçi, hepimiz evimizde ekmeğe, domatese, patlıcana, bibere çok rahat ulaşabilelim diye gece-gündüz demeden üretim yapıyor. Ne demek ya %5 artış” dedi.

  “ÇİFTÇİ ÇÖKERSE MEMLEKET ÇÖKER”

  Özaslan son olarak “Çiftçi için yapılması gerekeni söylüyoruz, hükümete sesleniyoruz; Bütün girdi maliyetleri en az iki katına çıkmış. Onlara karşın, siz de geçen yıl belirlemiş olduğunuz mısır fiyatını sadece %50 arttırın. Çiftçi yine bunu kabul edecek ve üretim yapmaya devam edecek. Aksi takdirde çiftçi zarar ederse üretimi bırakacak. Çiftçi çökerse memleket çöker” diyerek, çiftçiye destek verilmesi ve bir hazine gibi korunması gerektiğinin altını çizerek çözüm için hükümete seslendi.