Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Şanlıurfa’daki feci kaza TBMM gündeminde!

  Yeşil Sol Parti Şanlıurfa Milletvekili Ferit Şenyaşar, Akçakale’de trafik kazasında hayatını kaybeden 3 tarım işçisiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

  Yeşil Sol Parti Şanlıurfa


  Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün lastiğinin patlaması sonu yoldan çıkarak kaza yaptı. Bir süre sürüklenen minibüs, istinat duvarına çarparak durabildi.

  Meydana gelen feci kazada 3 kişi hayatını kaybetti, 5’i ağır 17 kişi yaralandı. Yaralılar kentteki hastanelerde tedavi altına alındı.

  Yeşil Sol Parti Şanlıurfa Milletvekili Ferit Şenyaşar da Akçakale’deki kazada hayatını kaybeden tarım işçileriyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplandırması isteğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.

  Milletvekili Şenyaşar, önergesinde “Özellikle mevsimlik tarım işçilerinin çalıştıkları bölgelere ya da tarlaya yolculuğu sırasında uygun olmayan ulaşım araçlarının kullanılması, eskiyen traktörler, işçilerin barınma-dinlenme-temizlik alanlarının yetersizliği, son dönemde kene ısırmaları vb. ölümlerin temel nedenlerini oluşturuyor” dedi.

  Milletvekili Ferit Şenyaşar, Tarım işçileriyle ilgili soru önergesinde şu soruları yöneltti:

  1. Tarım emekçileri her yıl trafik kazaları ile yaşamını yitirmeye devam ederken bakanlık olarak bugüne kadar önleyici ve caydırıcı bir politika ortaya koymuyor olmanızın özel bir sebebi var mıdır?
  2. Mevsimlik tarım işçilerinin güvenli ulaşım, konaklama, altyapı, iş güvenliği ve gelir güvenliği gibi birçok haktan mahrum olmalarına rağmen çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla yasal düzenleme yapılmamasının gerekçesi nedir?
  3. Birçok çalışmada da açıkça görüleceği üzere tarım emekçileri özellikle trafik kazaları ile yaşamını yitirmektedir. Bu gerçeklik önümüzde durmasına rağmen bakanlık olarak ne gibi bir çalışma yürütülmüştür?
  4. 2022-2023 trafik kazalarından ölen mevsimlik tarım işçilerinin sayısı ne kadardır? Bakanlığınızın konuyla ilgili bir çalışması var mıdır?
  5. Yolcu taşımaya uygun olmayan araçlarda insan hayatını hiçe sayarak tarım işçilerinin ulaşımından sorumlu olan kişiler hakkında, diğer bakanlıklar haricinde, bakanlık olarak herhangi bir yasal bir düzenleme ve yaptırımlarınız var mıdır?