Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Şanlıurfalılara kötü haber: Ücretsizdi, ücretli Oluyor!

  Şanlıurfa dahil Türkiye’nin her yerinde geçtiğimiz yıldan bu yana uygulanan 25 metreküp ücretsiz doğalgaz uygulaması, 1 Mayıs 2024’te sona erecek.

  Şanlıurfa dahil Türkiye’nin her


  1 Mayıs  2024’te sona erecek  olan 25 metreküp  ücretsiz doğalgaz uygulaması ile birlikte vatandaşlar bu kış faturalarında önemli bir düşüş yaşadı. Devlet tarafından verilen bu desteğin toplam maliyetinin 43 milyar lirayı bulacağı tahmin ediliyor.

  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan tarafından Nisan 2023’te açıklanan uygulama ile konutlarda 1 ay boyunca doğalgaz ücreti alınmadı ve 25 metreküplük kullanım da 1 yıl boyunca ücretsiz hale getirildi. Daha sonra yayımlanan bir kararname ile ibadethane ve cemevi aboneleri de bu uygulamadan faydalanmaya başladı.

  Nisan 2023’ten bu yana 19,7 milyon abone doğalgaz faturası ödemedi ve her ay 25 metreküp doğalgazı ücretsiz kullandı. Bu sayede toplam 6,4 milyar metreküp doğalgaz vatandaşlara ücretsiz olarak sunulmuş oldu.

  Türkiye ortalamasında 6 lira olan metreküp fiyatını baz aldığımızda, 25 metreküp ücretsiz doğalgazın bedeli 150 liraya denk geliyor. Bu uygulama ile birlikte vatandaşların mutfak ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküp doğalgazın bedeli faturalara yansımıyor.

  Mayıs 2024’te sona erecek olan uygulama ile devlet, vatandaşların doğalgaz faturalarına toplamda 43 milyar liralık katkıda bulunmuş olacak.