Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Şanlıurfa’nın ismi festivalde yer almamıştı! URSİAD: Takipçisi olacağız!

  Şanlıurfa’nın, ‘Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’ yapılacak kentler arasında yer almamasına bir tepki de URSİAD’dan geldi. URSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar Bahçivan konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

  Şanlıurfa’nın, ‘Türkiye Kültür Yolu

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘ Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde Şanlıurfa’nın yer almamasına yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. Farklı sivil toplum kuruluşları ve kesimlerden bu karara yönelik eleştiriler gelirken, tepki de Şanlıurfalı İş İnsanları Derneği’nden (URSİAD) dile getirildi.

  URSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yaşar Bahçivan tarafından yapılan yazılı açıklamada, Şanlıurfa gibi dünyada tarih ve kültürel derinliği olan bir ilin festival kapsamına alınmamasına anlam verilemediği aktarıldı.

  URSİAD olarak konunun takipçileri olacaklarını vurgulayan Bahçivan, “Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” adı altında düzenlenecek etkinlikler: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Çanakkale, Konya, Trabzon, Nevşehir, Erzurum, Gaziantep ve Diyarbakır illerimiz dâhil edilmiştir. Maalesef, dünyada tarih ve kültürel derinliği en büyük, en geniş illerden olan ve bu özelliklerinden dolayı ” 2023 yılı İslam Ülkeleri Turizm Başkenti” seçilen Şanlıurfa’mız (Sebebini bilmediğimiz bir düşünce ile…) kapsama dâhil edilmemiştir. Şanlıurfalı İş İnsanları Derneği olarak Şanlıurfa’mızın da “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” etkinlikleri kapsamına dâhil edilmesine ilişkin konunun takipçisi olacağımızı belirterek, başta Sn. Milletvekillerimiz olmak üzere tüm yetkililerimizin ilgisini konuya çekmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  GASTRONOMİ ENSTİTÜLERİ HATIRLATILDI

  Kentin birlik ve beraberlikle hareket etmesi halinde sonuç alacaklarını kaydeden Bahçivan, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Malumlarınız geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 12 ilde Gastronomi Enstitüleri açılacağı açıklanmış ancak gastronomisiyle ünlü Şanlıurfa’mız bu şehirlerarasında yer almamıştı. Şanlıurfa STK’larının girişimleri ve dönemin Maliye ve Hazine Bakanı Sn. Nureddin Nebati’nin desteğiyle Şanlıurfa’mızda Gastronomi Enstitüsü açılacak iller kapsamına alınmıştı. Aynı duyarlılığı şehrimiz menfaatine olacak her konuda göstererek birlik ve beraberlik içinde hareket edersek sonuç alacağımızı umuyoruz. URSIAD olarak bu konuda her türlü desteğe hazır olduğumuzu da özellikle vurgulamak istiyoruz.”