Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Satışında rekor artış: Türk kullanıcılar SUV otomobili sevdi

  Türkiye otomobil pazarında, bu yılın ocak-ağustos döneminde SUV (Sport Utility Vehicle) gövde tipi otomobil satışlarında büyük bir artış yaşandı. 2022’nin aynı dönemine göre SUV otomobil satışları yüzde 97,85 oranında yükselirken, SUV otomobillerin toplam otomobil satışlarındaki payı yüzde 49,3’e çıktı.

  Türkiye otomobil pazarında, bu


  SUV otomobiller, sadece asfalt yollarla sınırlı kalmayıp farklı arazi koşullarında da rahatlıkla kullanılabilme özellikleri sayesinde öne çıkıyor. Geniş iç mekanları ve büyük bagaj hacimleri, kalabalık aileler tarafından da tercih edilmesine neden oluyor.

  Özellikle yerden yüksek ve sportif bir görünüme sahip olan SUV otomobiller, şehir içi sürüşlerde de giderek daha fazla tercih ediliyor. Kadın sürücüler arasında da popülerlik kazanan bu araçlar, geniş kullanım yelpazeleriyle dikkat çekiyor.

  HER İKİ SATILAN ARAÇTAN BİRİ SUV MODELİ

  Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından derlenen verilere göre, Türkiye otomobil pazarında ocak-ağustos döneminde SUV gövde tipi otomobiller yüzde 49,3’lük payla ve 287,343 satışla en çok tercih edilen araç kategorisi oldu. Bu da neredeyse her iki satılan araçtan birinin SUV olduğunu gösteriyor.

  SUV otomobilleri, yüzde 27,3’lük pay ve 159,105 adet satışla sedan otomobiller izledi. Hatchback gövde tipi otomobiller ise yüzde 21,1’lik pay ve 123,034 adet satışla üçüncü sırayı aldılar.

  Ocak-Ağustos döneminde sedan otomobillerin payı yüzde 36,9’dan 27,3’e gerilerken, SUV otomobillerin payı yüzde 40,2’den yüzde 49,3’e yükseldi. Hatchback gövde tipi otomobillerin payı ise yüzde 20,8’den yüzde 21,1’e çıktı.

  Bu dönemde SUV otomobil satışları yüzde 97,85, sedan otomobil satışları yüzde 21 ve hatchback otomobil satışları da yüzde 72,87 oranında artış gösterdi.