Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  SON DAKİKA! Akaryakıta çifte zam geliyor

  13 Eylül Çarşamba gününden itibaren motorin ve benzin litre fiyatlarına zam geliyor. Zammın ardından benzin 38 lirayı, motorin ise 40 lirayı aşacak.

  13 Eylül Çarşamba gününden


  Türkiye’de son dönemde döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların etkisiyle akaryakıt fiyatları sürekli olarak değişiyor. Bu kez, 13 Eylül Çarşamba gününden itibaren motorinin litresine 1,50 TL, benzinin litresine ise 1 TL zam yapılacağı açıklandı.

  Yeni fiyatlarla birlikte, benzinin litresi 38 lirayı, motorinin litresi ise 40 lira seviyelerine yükselecek.

  Bu son zam, son 4 ay içinde akaryakıt fiyatlarının neredeyse 2 katından fazla arttığını gösteriyor. Mayıs ayında benzinin litresi 19 lira seviyelerindeyken, motorin litre fiyatı 18 lira civarındaydı.

  Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesi, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payının eklenmesiyle hesaplanıyor. KDV (Katma Değer Vergisi) hariç rafineri satış fiyatı bu şekilde bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatının hesaplanmasında ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru izlenerek belirli bir fiyat değişim farkıyla gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı oluşturuluyor.

  Dağıtım firmalarının uyguladığı fiyatlar ise rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük farklılıklar gösterebiliyor. Akaryakıt fiyatlarının gelecekteki seyrini etkileyen faktörler arasında döviz kuru, petrol fiyatları, uluslararası piyasalardaki gelişmeler ve vergi politikaları gibi birçok etken bulunuyor.