Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Uzmanlar uyarıyor! Kuraklık mı geliyor?

  Türkiye genelinde son aylarda yaşanan düşük yağış miktarı ve barajlardaki su seviyelerinin hızla düşmesi, kuraklık tehlikesini yeniden ön plana çıkardı.

  Türkiye genelinde son aylarda


  Mevsim normallerinin altında seyreden yağışlar, önümüzdeki aylarda da aynı şekilde devam ederse ülkenin kuraklık riskiyle karşı karşıya kalabileceği endişesini beraberinde getiriyor. Uzmanlar, yaklaşan birkaç ayın yağış durumunun kritik öneme sahip olduğunu vurguluyor.

  Son dönemde yaşanan yağış eksikliği, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün üç aylık kuraklık haritasına yansıdı. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında 2022 yılında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kuraklık yaşandığı belirlendi. Marmara Bölgesi’nin tamamında, Ege Bölgesi’nin bazı kıyı ilçeleri dışında büyük bir kısmında, Akdeniz Bölgesi’nin küçük bir bölümünde, İç Anadolu Bölgesi’nin orta ve batı kesimlerinde, Karadeniz Bölgesi’nin batı, orta ve doğu kesimlerinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nin orta ve kuzey bölgelerinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ise belirli bölgelerinde kuraklık etkisinin hissedildiği görüldü.

  Uzmanlar, gelecek aylarda gelecek yağışların normalden sapmasının olumsuz sonuçlara yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Kuraklıkla mücadelede suyun verimli kullanımı, su tasarrufu önlemleri ve tarımsal üretimde suyun akılcı bir şekilde kullanılması gibi adımların atılması gerektiği vurgulanıyor.