Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Vedat Milor, en lezzetlisi diye paylaştı! Adres Urfa çıktı!

  Ünlü Gurme Vedat Milor, Şanlıurfa’daki kebap salonunu sosyal medya hesabından paylaştı ve adres verdi.

  Ünlü Gurme Vedat Milor,

  Dünyanın sayılı gurmeleri arasında yer alan Vedat Milor, Türkiye’nin farklı yörelerine ait lezzetleri tanıtmaya devam ediyor. ‘Lezzet Rehberi’ isimli sitesinde farklı kentlere ait zengin mutfak yemeklerini kendine has sunumuyla tanıtan Milor, Şanlıurfa’da kebap çeşitleriyle ünlü ve halk arasında Köse’nin Yeri olarak bilinen Durak Kebap Salonu’nu sosyal medya hesabından paylaştı.

  Buradaki kebap için “Hiç düşünmeden yediğim en lezzetli kebaplardan biri diyebilirim” ifadelerini kullanan Milor, Urfa’daki bu kebap salonuyla ilgili Lezzet Rehberi’nde şu ifadelere yer verdi:

  “Herkesin bildiği üç “gerçeği” tekrarlayalım. Birincisi, biz sığır seven, kuzuyu ise “koktuğu” için tercih etmeyen insanlarız. Kuzu, oğlak, av eti gibi etleri sevmediğimiz gibi bunları yiyenlere de şaşkınlıkla bakarız. İkincisi, haşa yağlı et yemeyiz. Kuyruk yağının ise adını duyduğumuzda içimizden kaçıp gitmek gelir. Herkesin bildiği gibi hormon ve antibiyotikle beslenmiş sığır eti “sağlıklı”, lamba tavukları daha “sağlıklı”, başka etlerse kötüdür.

  Son olarak satırda elle çekilen kebapla makine kıymasıyla yapılan kebap arasındaki farkı bilenlerimiz, beyzbolda uzman olanlarımızdan bile az sayıdadır. O yüzden gastronomik açıdan olağanüstü denilebilecek kebaplarımız zamanla yerini kötü örneklere bırakıyor.

  Şanlıurfa’daki Durak Kebap Salonu (Köse’nin Yeri) ise takdir edilmesi gereken hazinelerimizden. Eski çarşı içinde, iki katlı küçük bir işletme burası. Oldukça salaş. Yerli halkın çoğunluğunun da tercih ettiği bir yer. Bu yüzden çok yoğun olabiliyorlar. Hiç düşünmeden yediğim en lezzetli kebaplardan biri diyebilirim. Çünkü o yörede yetişen kaliteli etlerin yağlı kesimleriyle yapıyorlar kebapları. Ciddi de emek harcayıp etleri zırhla çekiyorlar. Bir de etleri çok kurutmadan pişirince ortaya bir şaheser çıkıyor. Genellikle domatesli, patlıcanlı ve sade kebap yapıyorlar. Yerel halkın tercih üçünden karışık söyleyip yemek. Eğer birini seçmek isterseniz Urfa kebabı olarak da bilinen sade kebapta özellikle çok iyiler. Sadece et, kuyruk yağı ve tuz var. Sıcak lavaş yanında ızgarada pişmiş isot ve çiğ kuru soğanla servis ediyorlar. Kendi yaptıkları ayranları da iyi. Son olarak sizi uyarmak istediğim iki şey var. Bir defa et zırhla çekildiğinden yoğun zamanlarda aceleye gelebiliyor. Etin tam çekilememesinden kaynaklı sorunlar yaşayabilirsiniz. İkincisi ise başta yaptığım uyarılar. Eti yağlı sevmeyenleri uyarmış olayım.”