Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Veliler endişeli: Kırtasiye fiyatları içleri burkuyor

  Şanlıurfa’da 2023-2024 eğitim öğretim yılına az bir süre kala öğrenci ve velileri okul alışverişi telaşı sardı. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40-45 zamlanan kırtasiye malzemeleri ise cepleri yakıyor.

  Bu haberin fotoğrafı yok

  Eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala öğrenci ve velilerin okul alışverişi telaşına düştü. Özellikle kırtasiye malzemelerine gelen zamlar, velileri ucuz kırtasiye ürünlerini bulma telaşında soktu.

  Kırtasiye malzemeleri ve sırt çantası harcamaları oldukça geniş bir fiyat aralığında değişkenlik gösteriyor. Ortalama olarak, öğrencilerin ihtiyaç duyduğu kırtasiye malzemeleri ve sırt çantası alımları için harcamalar, 500 ila 1500 lirası arasında değişiyor. Yüksek fiyatlardan hem kırtasiyeciler hem veliler şikayetçi

  Kırtasiye malzemelerinin satışını yapan İsmail Akafa; “Ortalama bir öğrencinin masrafı çantası da defteridir kırtasiye malzemeleridir 500 ile 1500 lira arası değişiyor. Eskiden vatandaş gelince fiyatları uygun olduğu için bir defadan alıp gidiyordu ama şimdi böyle değil piyasayı geziyor araştırıyor en uygun fiyatı nerede buluyorsa orada alıyor” dedi

  “KIRTASİYE MALZEMELERİNE YÜZDE 40-45 BİR ARTIŞ YAŞANDI”

   15 yıldır bu işi yaptığını söyleyen İsmail Akafa; “ Bu sene geçen yıla göre çok farklı daha önceki senelerde bu zamanlarda alışveriş oluyordu hareketlilik vardı bu yıl henüz belli bir şey yok fiyatları yüksek olması kimsenin çarşıda olmaması yani genel bir sıkıntı var pandemiden bu yana nereden baksanız fiyatları 4- 5 katına çıktı bu yıl kırtasiye malzemelerine yüzde 40-45 bir artış yaşandı” dedi.

  “VATANDAŞ UYGUN FİYATI NEREDE BULUYORSA ORADA ALIYOR”

  Ortalama bir öğrencinin masrafı çantası da defteridir kırtasiye malzemeleridir 500 ile 1500 lira arası değiştiğini ifade eden İsmail Akafa; “ Eskiden vatandaş gelince  fiyatları uygun olduğu için  bir defadan alıp gidiyordu ama şimdi böyle değil piyasayı geziyor araştırıyor en uygun fiyatı nerede buluyorsa orada alıyor en uygun öğrenci çantası 200 liradan başlıyor” sözlerini sarf etti.

  “VATANDAŞ BU DURUMA ARTIK ALIŞTI”

  Vatandaşın alım gücü var olmasa kimse gelip almaz diyen; “Vatandaş biraz zorlansa da mecburen gelip almak zorunda kalıyor vatandaş bu duruma artık alıştı ,bu konuda bayağı tepkili en uygun bir deste kalem 25 lira diyoruz ona bile bazen tepki gösteriyorlar çünkü geçen sene 15 liraydı bu yıl 25-50 liraya kadar kalem fiyatları görünce ister istemez tepki gösteriyorlar” ifadelerinde bulundu.